Kayıt olGiriş yap

  +   Neden Üye Olmalıyım ?
  +   Asansör Terimleri
  +   CE Nedir ?
  +   Asansör Nedir ?
  +   Tüketici Hakları
  +   HYB Değerlendirme Kriterleri
  +   Sık Sorulan Sorular
  +   Üye Listesi  +   Asansör Periyodik Bakım Formu
  +   Asansör Tesis Sözleşmesi Eki
  +   Asansör Bakım Sözleşmesi
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Personel Özlük Dosyası
Denklik Eğitim ve Gelişim Semineri

Asansör sisteminde kabin modelleri üretici firmaya göre değişmektedir. Firmalar uyumlu parçalarımonte ederek modelleri oluştururlar. Bu nedenle belirli bir kabin modeli ortaya koymak mümkün değildir. Asansör çeşitlerine göre kabinler uygun formda kullanılır. Kabin büyüklükleri de değişmektedir. Tabiî ki kabini hareket ettiren tahrik sistemi de değişecektir. Bir binanın asansörü kurulurken kullanılacak kabine karar verilir.

Kabinin çeşitli özellikleri olmasıistenir. Kabinin taşıma kapasitesi önemlidir. Ancak iç görünümün de güven verici olması istenir. Teknoloji geliştikçe kullanılan mekanik aksam ve elektrik sistemiyle birlikte kabin iç görünümü de değişmektedir. Binaların iç yapısına uyacak şekilde duvar, tavan ve taban döşemelerinin de ona göre olması istenir. Kabin kolay kurulur ve ayarlanabilir özellikte olmalıdır. Kabinde delik delmeden, kaynak yapmadan montaj kolaylığı sağlanmalıdır. Ses izolasyonu lastik takozlarla temin edilmelidir.

Kabin tabanı 4mm sacdan bükülmüş U profillerle kafes seklinde yapılabilir. Üzerine 3mm’lik taban sacı monte edilebilir. Kabin yan cidarları, kabin büyüklüğüne göre 1,5 ile 2mm DKP sacdan bükümlü ve takviyeli olarak cıvatalarla bağlantıları yapılmış olup cıvata bağlantı delikleri presle açılmalıdır. Kabinin arka ve yan kısımlarıkabin içinden bağlantı yapılma özelliğine sahip olmalıdır. Kabin parçalarını birleştirmede çelik cıvatalar kullanılmaktadır.

Kabin iç köşe alüminyum U profilleri, polisaj edilmişeloksal veya elektrostatik boyalıdır. Ara bölme çıtaları kullanılıyor ise; özel olarak çekilmişpolisajlıdekoratif özelliğe sahip olabilir.

 

Duvar döşemeleri değişik malzemelerden olabilir. Duvar tipine göre taban döşemesi seçilir. Duvar tipleri malzemeye göre desenli ya da desensiz olur. Genellikle metalik gri renk; insanın gözünü yormayan bir renk olarak güven verdiği için çok yaygın olarak kullanılır. Döşemeler kabin içerisine monte edilmişolarak gelir. Kabin kullanıma açılmadan önce duvarlarıPVC ile kaplıdır. Montaj sırasında herhangi bir şekilde çizilme ve kazınma ihtimaline karşı kaplanır. Kumanda kasetleri de aynışekilde kaplanır. Klasik kabin parçalarından duvar tipleri sırayla tanıtılmaktadır.