Kayıt olGiriş yap

  +   Neden Üye Olmalıyım ?
  +   Asansör Terimleri
  +   CE Nedir ?
  +   Asansör Nedir ?
  +   Tüketici Hakları
  +   HYB Değerlendirme Kriterleri
  +   Sık Sorulan Sorular
  +   Üye Listesi  +   Asansör Periyodik Bakım Formu
  +   Asansör Tesis Sözleşmesi Eki
  +   Asansör Bakım Sözleşmesi
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Personel Özlük Dosyası
Başkandan Halkımıza Önemli Duyuru

o

 

 

 

 

 

 

 

Kayseri Asansörcüler ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Ayata yayımladığı bir makale ile asansör bakımlarının ehil ellerce yapılması hususunda halkı uyardı. Başkan Ayata yazısında “yetkisiz firmalarca yapılan asansör bakımlarının bir kaza vukuunda hiç yapılmamış sayılacağı” hususu üzerinde durduğu yazısının tamamını yayınlıyoruz.

 

Aldığınız Hizmet Hezimet Olmasın

Değerli bina yöneticileri ve sakinlerimiz, Günümüzde mimari değişimle birlikte yüksek binalar arttıkça asansörün önemi artmakta ve kullanımı zorunlu hale gelmektedir. Asansör sayılarındaki ve kullanımındaki artış, teknik esaslara ve güvenlik ölçütlerine uyumun önemini de artırmıştır. Bu durum asansörün bakımı ve kontrolünde çok daha hassas olunması zorunluluğunu beraberinde getirmiştir.

Asansörlerimiz dikey ulaşımda kullandığımız araçlardır. Asansörler de diğer araçlar gibi zamanla yıpranır, parçaları aşınır, bazı parçaları ise işlevini göremez hale gelir. Zaman içinde yıpranan ve eskiyen parçaların değişimi, asansörün öngörülen düzende çalışmasının devamı ancak gerekli periyodik bakım ve kontrollerin yapılmasıyla mümkündür.

Maalesef ülkemizde birçok kişinin göz ardı ettiği bakımı yapılmayan asansörler can güvenliğimizi ciddi bir şekilde tehdit eden unsurların başında gelmektedir. Zamanında yapılmayan veya yetkili olmayan kişilere yaptırılan bakımlar ileride çok ciddi sorunlar doğurabilmektedir.

18 Kasım 2008 tarih ve 27058 Resmi Gazetede yayımlanan sayılı Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği, her asansörün yetkili bir asansör firmasıyla yazılı anlaşmayla bakıma bağlanmasını mecburi kılmakta ve asansör bakımlarını aksatan bina yöneticilerine "planlı cana kasıt" suçlaması ile mahkeme yolunu açmaktadır. Gerekli ve geçerli belgeleri olmayan ehliyetsiz firma ve kişilere yaptırılan bakımlarda bütün sorumluluk bina yöneticilerindedir. Oluşabilecek bir kazada yöneticiler hakkında altı aydan başlayan hapis ve para cezaları söz konusu olduğu gibi, tazminat davaları ile de karşılaşabile-ceklerdir.

 

 

 

Değerli bina yönetici ve sakinleri şehrimizde aktif olarak yaklaşık 15 bin asansör çalışmaktadır. Bu asansörlerin büyük bir bölümü konutlarda kullanılmaktadır. Bu asansörlerin maalesef bir kısmına gerekli belgelere ve bilgiye sahip olmayan firma ve kişiler bakmaktadır. Daha ucuza bakım yapacağını söyleyerek asansör bakım işini alan bu kişi ya da firmalar sizlerin can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atmaktadır.

Bizler KAYSAD "Kayseri Asansörcüler ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği" olarak yetkisiz ve deneyimsiz firma ve kişilerle mücadelemizi ciddiyetle sürdürmekteyiz. Asansör montaj ve bakımı hususunda yetki belgelerine sahip deneyimli üyelerden oluşan derneğimizin gayesi, şehrimizde bulunan asansörlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak adına üyelerimizin mesleki bilgi ve becerilerine katkı sağlamaktır. Derneğimiz aynı zamanda meslektaşlarımız ile bina sakinleri arasında bilgi, danışma ve sorun çözme köprüsü olarak faaliyet göstermektedir.

Değerli yöneticiler ve bina sakinleri, unutmayınız ki; gerekli bakım ve kontrolleri yetkili firmalarca yapılan asansörler hayatımızı kolaylaştıran son derece güvenli ulaşım araçlarıdır. Asansörümüzün önemini sadece arızalandığında veya elektrikler kesildiğinde ya da bir kaza sonrasında hatırlamayalım.

Sizlere daha ucuz bakım fiyatları sunarak hizmet vereceğini beyan eden yetkisiz kişi ya da firmalara itibar etmeyiniz. Asansör bakım firmanızdan yetki belgelerini ibraz etmelerini mutlaka isteyiniz. Gerekli gördüğünüz takdirde bakımcı firmanız hakkında derneğimizden rahatlıkla bilgi alabilir, şikâyetlerinizi iletebilir ve yetkili meslektaşlarımızın bilgilerine internet adresimizden Ulaşabilirsiniz.

 

Sağlıcakla kalınız.