Kayıt olGiriş yap

  +   Neden Üye Olmalıyım ?
  +   Asansör Terimleri
  +   CE Nedir ?
  +   Asansör Nedir ?
  +   Tüketici Hakları
  +   HYB Değerlendirme Kriterleri
  +   Sık Sorulan Sorular
  +   Üye Listesi  +   Asansör Periyodik Bakım Formu
  +   Asansör Tesis Sözleşmesi Eki
  +   Asansör Bakım Sözleşmesi
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Personel Özlük Dosyası
Kayseri 1. Asansör Şurası Yapıldı

Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayiciler Derneği (KAYSAD) ve Türk Standardları Enstitüsü'nin (TSE) ortaklaşa düzenlediği "Kayseri 1. Asansör Şurası" yapıldı.
Şurada konuşan KAYSAD Başkanı Mehmet Ayata, asansör konusunda Türk Standartları Enstitüsi (TSE) ile birlikte çalıştıklarını söyledi.


Asansörlerin güvenliğinin TSE tarafından kayıt altına alındığını ifade eden Ayata, "TSE ile birlikte asansör konusunda kalitenin artacağını düşünüyorum. Birçok asansörün kalite ve güvenliği için çalışacaklarına inanıyorum. Her yıl yüzlerce sansör meslektaşlarımız tarafından üretilip halkın kullanımına açılıyor. Kullanılan her asansör için görev ve sorumluluklar artıyor" diye konuştu.  


Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırçı, "Milyonlarca insan asansör kullanıyor. Zaman zaman ilimizde de yaralanma ve ya ölümle sonuçlanan kazalarda oluyor. Dolayısıyla çok önemli bir çalışma yapılıyor. Bu hususta da gerek TSE'nin A tipi muayene kuruluşu olarak görev yapıyor olması gerekse Kayseri'nin değerli başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin ve tabi sizlerin bu konuya hassasiyet göstermeleri örnek bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Yıl içerisinde zaman zaman değerli başkanımız yönetim kurulu üyelerimizle hem sorunları paylaşıyor hem de önerileri sunuyorlar. Bizde İl Müdürlüğü olarak zaten mevzuat gereği biz bu denetimleri yapmak zorundayız ve çok önem veriyoruz. 2014 yılı içerisinde de Kayseri de bu denetimler yapılacak. Denetim kadromuzu genişlettik" dedi.


TSE İl Koordinatörü Zafer Dilci de, "Malumunuz 2012 yılının başından itibaren asansörlerin yıllık kontrollerinin yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Merkezde üç belediyemiz ve diğer ilçe belediyelerimizin tamamına yakın 6 bin muayene kuruluşu olarak bizi tercih ettiler. Bu günden sonra çok zor bir süreç başladı. 30 yıl 40 yıl önce yapılmış asansörler daha sonra ki periyodik muayene kontrolleri yapılmamış. Bu asansörler bakım ehliyeti olmayan arkadaşlar tarafından yapılıyordu. Cebinde bir tornavida pense ile bunların bakımları yapılıyordu. Birdenbire bu sürece geçilmesi çok sıkıntılıydı. Ama müdürlüğümüz ve belediyelerimizin asansör firmalarının ve KAYSAD’ın bu konuda dik durmaları sayesinde büyük çoğunluğu kırmızı etiket yapıştırmak zorunda kaldığımız kısmen de olsa revize edildi" ifadelerini kullandı.