Kayıt olGiriş yap

  +   Neden Üye Olmalıyım ?
  +   Asansör Terimleri
  +   CE Nedir ?
  +   Asansör Nedir ?
  +   Tüketici Hakları
  +   HYB Değerlendirme Kriterleri
  +   Sık Sorulan Sorular
  +   Üye Listesi  +   Asansör Periyodik Bakım Formu
  +   Asansör Tesis Sözleşmesi Eki
  +   Asansör Bakım Sözleşmesi
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Personel Özlük Dosyası
İlk Asansör Yasak Aşk Uğruna mı Yapıldı?

      Yolcu taşıyan ilk asansör, 1743 yılında Versailles Sarayında, Kral XV. Louis’nin özel dairesine monte edildi. Kral, ikinci katta metresi bayan Chateauroux için bir daire hazırlatmıştı. Kendi dairesi ise bir alt kattaydı. Kral istediğinde basitçe ve çabuk şekilde bir üst kata çıkabilmek için bu asansör projesini gerçekleştirdi. Binanın dışında olan asansöre kral, dairesinin balkonundan biniyordu. “Uçan iskemle” diye isimlendirilen bu ilk asansör, bazı ağırlık dengeleriyle hareket ediyor ve insan gücüyle çalışıyordu.

      Bir iş merkezine yerleştirilen ilk asansör ise Elisha Graves Otis tarafından yapıldı. Bu asansör, 23 mart 1857 günü, Newyork’un Broadway semtinde beş katlı bir binaya takıldı. Daha önceleri yük taşıyan asansörler yapan Otis, tıpkı zamanda insan taşıyan ilk asansörleri de üretti. Broadway’eyerleştirilen ilk asansörün maliyeti 300 doları bulmuştu. Asansör takılan ilk otel ise, Newyork’taki altı katlı “Fifth Avenue Hotel”dır.  Asansör, 23 ağustos 1859 günü Bostonlu O. Tuft tarafından takıldı.

      1868 yılında, Newyork’taki equitable life Assurance Building’e asansör takıldı ve bu bir işhanına takılan ilk asansör oldu. Yüksek hızlı ilk grup asansörler de yine Newyork’ta, 1879 yılı eylül ayında Otis Elevator Co. tarafından boreel binasına yerleştirildi. Bu asansörler, tıpkı anda hareket eden dört birimden oluşuyorlardı. Yüksek hızlı asansörlerin bulunması, ABD’de şehircilik ve mimarinin yeni boyutlar kazanmasına neden oldu. O güne değin, yatay olarak büyüyen kentler, dikey olarak büyümeye başladılar. Başta Newyork olmak üzere pek çok kentte çok katlı binalar hızla çoğaldı. Teknik olarak çok uzun yıllar önce düşünülen gökdelenler, yüksek hızlı asansörün bulunuşuyla yaşama geçirildi.

      1880 yılında, Manheim Endüstri Sergisinde, Siemens ve Halske şirketi, 22 metre yüksekliğinde bir binaya ilk elektrikli asansörü yerleştirdiler. Bir ay boyunca hiç arıza yapmadan çalışan bu asansör, bu müddet içerisinde 8 bin kişiye hizmet verdi.