Kayıt olGiriş yap

  +   Neden Üye Olmalıyım ?
  +   Asansör Terimleri
  +   CE Nedir ?
  +   Asansör Nedir ?
  +   Tüketici Hakları
  +   HYB Değerlendirme Kriterleri
  +   Sık Sorulan Sorular
  +   Üye Listesi  +   Asansör Periyodik Bakım Formu
  +   Asansör Tesis Sözleşmesi Eki
  +   Asansör Bakım Sözleşmesi
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Personel Özlük Dosyası
Sektör Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

28 Ekim günü dernek merkezimizde üyelerimizin katılımıyla bilgilendirme ve paylaşım toplantısı yapıldı. İlginin yoğun olduğu toplantıda sektörümüzün sorunları, yeni yönetmelik kriterleri ile muayeneci ve denetçi kurumların uygulamalarında karşılaşılan sorunlar tartışıldı.

Toplantı dahilinde yapılan sunumda devlet tarafından disipline edilme yoluna gidilen sektörümüzde iş kapasitesinin genişlediği ancak “sorunsuz” veya “alışılagelmiş”  iş yapabilmenin de güçleştiğinden bahsedildi. Önceleri göz ardı edilen kriterlerin şimdilerde dikkate alınması gerektiği, imalat ve montajlarda her kalemin standartlarda tanımlanan esaslara tam uyumlu olması gerekliliğinden dönüş olmadığı anlatıldı. Bu bağlamda montaj yapan firmaların imalat standartları hususunda kusur sayılabilecek hallerden hızla uzaklaşması, kendi işlerinin denetçisi olmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Sunumda montaj harici sadece bakım işiyle uğraşan firmaları bekleyen yaptırımlardan da bahsedildi. Bakım firmalarının sorumluluklarının bilincinde olmaları gerektiği vurgulanırken, montaj firmalarının kurulumunu gerçekleştirdiği ancak bakımı kendinden giden asansörlerde bulunan kusurlar için yazılan cezaları bakımcı firmaya rücu dilebileceğinden de bahsedildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü ve yeni asansör yönetmeliğini hazırlayan bürokratların da bulunacağı ilimizde gerçekleştirilecek 13 Kasım 2015 tarihli geniş katılımlı toplantıda tartışılacak meseleler ile iletilecek sorular belirlendi.

Toplantıda ayrıca bina yönetimleri, müteahhit firmalar, muayeneci ve denetçi kurumlarla yaşanan sorunların çözümü hakkında dernek hukuk müşaviri Av. Turgut Görüryılmaz bilgiler katardı.