Kayıt olGiriş yap

  +   Neden ├ťye Olmal─▒y─▒m ?
  +   Asans├Âr Terimleri
  +   CE Nedir ?
  +   Asans├Âr Nedir ?
  +   T├╝ketici Haklar─▒
  +   HYB De─čerlendirme Kriterleri
  +   S─▒k Sorulan Sorular
  +   ├ťye Listesi  +   Asans├Âr Periyodik Bak─▒m Formu
  +   Asans├Âr Tesis S├Âzle┼čmesi Eki
  +   Asans├Âr Bak─▒m S├Âzle┼čmesi
  +   Kurtarma Tlmt. ve E─čt.Tutana─č─▒
  +   Kurtarma Tlmt. ve E─čt.Tutana─č─▒
  +   Personel ├ľzl├╝k Dosyas─▒
Asans├Âr Cezalar─▒ Can Yak─▒yor

     Piyasaya arz olunan asansörlerin uygunlu´┐Żunu PGD kapsam´┐Żnda denetleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanl´┐Ż´┐Ż´┐Ż asansörlere ceza ya´┐Żd´┐Żrmaya ba´┐Żlad´┐Ż.  Özellikle ilimizde birçok firmaya kesilen yüksek miktarlardaki idari para cezalar´┐Ż sektörün tepkisini çekiyor.

      Asansör konusunda kendisine ula´┐Żan en ufak bir ´┐Żikayette bile derhal ´┐Żl müdürlüklerini harekete geçiren bakanl´┐Żk, il müdürlüklerinin ön inceleme sonras´┐Ż tuttu´┐Żu rapora göre incelemenin devam´┐Żn´┐Ż “Piyasa Gözetimi Denetimi” kapsam´┐Żnda anla´┐Żmal´┐Ż oldu´┐Żu TSE mühendislerine yapt´┐Żr´┐Żyor. TSE mühendisinin yapt´┐Ż´┐Ż´┐Ż inceleme ve tuttu´┐Żu raporda güvensizlik durumunun i´┐Żaretlenmesiyle de asansörü monte eden firmaya 17.000 TL (onyedibintürkliras´┐Ż) idari para cezas´┐Ż kesiliyor. Ayn´┐Ż zamanda asansör firmas´┐Żna belirlenen sürede mevcut kusurlar düzelttiriliyor.

      Her ´┐Żey bir prosedürün i´┐Żlemesi gibi gözükse de ortada do´┐Żrulu´┐Żu sorgulanacak birkaç husustan söz etmemiz gerekir.

      1-Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanl´┐Ż´┐Ż´┐Żn´┐Żn PGD için vazifelendirdi´┐Żi  kurum TSE’dir. TSE ayn´┐Ż zamanda bakanl´┐Żkça akredite edilmi´┐Ż bir kurum olup mahalli idarelerle anla´┐Żarak asansör y´┐Żll´┐Żk periyodik muayene i´┐Żi de yapmaktad´┐Żr. Bir bölgede belli bir süre asansör periyodik muayene i´┐Żi yapan TSE, bir süre sonra ilgili mahalli idare taraf´┐Żndan tercih edilmeyerek yerini ba´┐Żka firmalara b´┐Żrakabilmektedir. Dolay´┐Żs´┐Żyla bölgedeki bu yeni firma art´┐Żk TSE için ticari bir rakip konumuna gelmektedir.
 
      Hal böyle iken TSE, asansör periyodik muayene i´┐Żini kaybetti´┐Żi bu bölgeye bu sefer de PGD kapsam´┐Żnda mühendisleriyle denetçi olarak dönmektedir. Bölgede mevcut muayeneci kurumun inceledi´┐Żi ve uygun buldu´┐Żu asansörleri aradan uzunca bir zaman geçmeden bile incelediklerinde güvensiz bulabilmekte ve kapat´┐Żlmas´┐Ż gere´┐Żini bildirebilmektedirler. TSE’nin evvelce periyodik muayeneci olarak vazife yapt´┐Ż´┐Ż´┐Ż bölgede, PGD kapsam´┐Żnda yapt´┐Ż´┐Ż´┐Ż incelemenin ba´┐Ż´┐Żms´┐Żzl´┐Ż´┐Ż´┐Żndan ne kadar söz edilebilir?
 
      2- PGD kapsam´┐Żnda denetim yapan mühendis elindeki föye göre asansörün durumunu i´┐Żaretlemekte ve sonras´┐Żnda bir rapor yazarak hükmü de kendisi vermektedir. Kontrol elaman´┐Żn´┐Żn vazifesi elindeki föye göre i´┐Żaretlemelerini yapma ve uygunsuz buldu´┐Żu k´┐Żs´┐Żmlara il´┐Żkin detayl´┐Ż aç´┐Żklamalar´┐Żn´┐Ż yazmakla s´┐Żn´┐Żrl´┐Ż olmal´┐Żd´┐Żr. ´┐Żlgili föyün de´┐Żerlendirmesi il müdürlükleri veya bakanl´┐Żk nezrindeki bir kurulca yap´┐Żlmal´┐Żd´┐Żr. Test ve muayeneyi yapan kontrol eleman´┐Żn´┐Żn de´┐Żerlendirmesinin sonucu direk belirleyen bir unsur olarak kabul edilmesi uygun de´┐Żildir ve yine ba´┐Ż´┐Żms´┐Żzl´┐Ż´┐Ż´┐Żndan söz edilemez. Asansör firmas´┐Żn´┐Żn bir denetim mühendisinin iki sat´┐Żr yaz´┐Żs´┐Ż ve yuvarlak cümleleriyle cezaya maruz kalmas´┐Ż do´┐Żru ve adil de´┐Żildir.  
 
   Asansörlerin denetlenmesi ve uygunsuz bulunan asansörler için yapt´┐Żr´┐Żmlar uygulanmas´┐Ż piyasa denetiminin süreklili´┐Żi aç´┐Żs´┐Żndan elbette normaldir. Lakin bahsetti´┐Żimiz hususlardan dolay´┐Ż sektörümüz firmalar´┐Żn´┐Żn a´┐Ż´┐Żr cezalar yemesi do´┐Żru de´┐Żildir. Bununla alakal´┐Ż gerekli mücadele derne´┐Żimiz taraf´┐Żndan yürütülmektedir.