Kayıt olGiriş yap

  +   Neden Üye Olmalıyım ?
  +   Asansör Terimleri
  +   CE Nedir ?
  +   Asansör Nedir ?
  +   Tüketici Hakları
  +   HYB Değerlendirme Kriterleri
  +   Sık Sorulan Sorular
  +   Üye Listesi  +   Asansör Periyodik Bakım Formu
  +   Asansör Tesis Sözleşmesi Eki
  +   Asansör Bakım Sözleşmesi
  +   Kurtarma Tlmt. ve Eğt.Tutanağı
  +   Personel Özlük Dosyası
TS 81-20/50 Standardı Konulu Seminer

TS EN 81 -20 / 50 ASANSÖR STANDARTLARIYLA GELEN ANA DEĞİŞİKLER KONULU SEMİNER İLİMİZDE YAPILDI.

TS EN 81 -20 / 50 Asansör Standartlarıyla Gelen Ana Değişikler Konulu Seminer, ASFED Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Federasyonu ve KAYSAD Kayseri  Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneğinin katkılarıyla Kayseri Sanayi Odasında yapıldı.

Asansör Kontrol firması Teknik Müdürü Makine Mühendisi Fehmi Pirecisunumuyla gerçekleşen Seminerde Avrupa ile aynı anda uygulamaya geçecek olan  TS EN 81- 20/50 standardı hakkında asansör sanayicilerine bilgi verildi. Geniş katılım sağlandığı gözlemlenen ve gün boyu süren seminerde, asansör dizaynı ve imalatı ile ilgili yeni yayınlanan EN81-20 ve EN81-50 standartlarının 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği belirtildi. Asansörlerin teslimiyle birlikte hem yolcu hem de teknik servis elemanları için erişilebilirlik ve güvenlik açılarından kayda değer birtakım faydalar getireceğinin de açıklandığı seminerde 1 Eylül 2017 tarihi veya sonrasında düzenlenen ve imzalanan Uygunluk Beyanına sahip tüm asansörlerin yeni standartlara uygun olması gerektiği önemle vurgulandı.

EN81-20:2014 standardının asansörlerin imalatı ve montajı ile ilgili revize edilmiş ve güncellenmiş güvenlik şartlarını öngördüğü belirtilirken, EN81-50:2014 standardının ise belirli asansör bileşenleri için test ve kontrol şartları belirlediği izah edildi.

Yeni standart asansörde seyahat eden yolculara ilişkin; kapılar açıkken kabinin beklenmedik bir şekilde hareket etmesine karşı koruma, Asansöre giriş çıkış esnasında kapıların yolculara çarpmasının önlenmesi,  Sahanlık ve kabin kapılarının yanı sıra kabin duvarları için daha yüksek dayanım şartları, yolcu güvenliği ve erişilebilirlik imkanlarının arttırılmasına yönelik daha yüksek kabin aydınlatma seviyesi gibi yeni şartlar getiriyor. Servis teknisyenleri için de yeni güvenlik koşulları içeren standart; asansör kuyusunda daha yüksek aydınlatma seviyesi, sığınma alanları ve kabin çatısında veya asansör kuyusunda sıkışıp kalma riskinin önlenmesine yönelik daha katı önlemler ile kabin çatısı üzerindeki korkuluklara yönelik güncellenmiş tedbirleri de içeriyor.